En ikonisk rom-com om att gå vilse i sig själv och kärleken
Elizabeth Bennet är en smart och självständig ung tjej på väg ut i livet – fast besluten att vara sig själv trogen och göra rätt val när det kommer till kärlek. Hennes första möte med den introverte Mr Darcy gör henne förvirrad. Arrogant, men han har något visst ändå.
Häng med i den romantiska jakten när Elizabeth Bennet och hennes systrar försöker hitta rätt i kärleken. På vägen dit hittar de kanske sig själva?
Jane Austens klassiker Stolthet och fördom (1813) regisseras av Ragna Wei som på Göteborgs Stadsteater satte upp den hyllade Monicas vals 2023-2024. Nu samarbetar hon åter med scenografen och kostymdesignern Helga Bumsch, i en charmig, lekfull och musikaliskt driven föreställning.
Pjäsen är en berättelse om kärlek, självinsikt och de fallgropar som kommer med förutfattade meningar. Det handlar om att döma och felbedöma – både sig själv och andra – och om kampen att vara sann mot sina känslor i en värld där pengar, status och sociala konventioner styr. Med kvick dialog, romantik och humor är detta en berättelse som fortfarande träffar rätt i hjärtat.
Ragna Wei, som senast regisserade hyllade Monicas vals här på Göteborgs Stadsteater, är utbildad vid Universitet i Oxford. Hon grundade teatergruppen InSite i Malmö 2007 och var 2015-2017 konstnärlig chef för Borås Stadsteater. Ragna Wei har bland annat varit verksam som regissör på Malmö Stadsteater, Malmö Opera och Ung Scen Öst, Riksteatern och Folkteatern i Göteborg. Hon uppmärksammades nyligen för sin och Tone Schunnessons Det har aldrig funnits en kvinna som Anna Karenina på Orionteatern och för Riksteatern.
AV Rob Shearman, baserad på Jane Austens roman
BEARBETNING Rob Shearman och Ragna Wei
ÖVERSÄTTNING Ragna Wei och Anna Berg
REGI Ragna Wei
MED Lukas Feurst, Johan Friberg, Beata Hedman, Carina M Johansson, Oméya Simbizi, Christoffer Svensson, Morten Vang, Ellen Linder*, Joel Möller*, Ania Scheja*
*Praktikanter från Högskolan för scen och musik i Göteborg
SCENOGRAFI och KOSTYMDESIGN Helga Bumsch
MASKDESIGN Maria Agaton
LJUSDESIGN Carina Backman
LJUDDESIGN Marcus Lilja
KOREOGRAFI Lidia Wos
DRAMATURG Anna Berg
Foto: Aorta
Jag intresserar mig för det okända i människor, hur det drabbar i passioner och förälskelser och plötsligt förvränger och förvrider vår uppfattning om oss själva, vem vi är och vad vi vill. Stolthet och fördom är ljuvlig i att – med ett så komplext och brett persongalleri – skildra känslostinn ungdom och hur de unga kraschar rakt in i samhällets stenhårda hierarkier och krassa förväntningar..
Varmt välkommen att stanna kvar i salongen den 9 december på lite eftersnack med ensemblen i Stolthet och fördom!
Stadsteatern bjuder in till roliga möten mellan skådespelare och publik. Ibland med en hemlig gäst! Stanna kvar efter föreställningen och prata med några ur ensemblen om det du just har upplevt. Samtalsledare är dramaturgerna Anna Berg, Sisela Lindblom och Linda Zachrison, konstnärlig chef.
Eftersnack äger rum i salongen ca tio minuter efter föreställningens slut och pågår under 30-40 minuter. Hoppas vi ses efter föreställningen!